Gazeteci Ardıl Batmaz’ın darp davasına devam edildi

22 Şubat 2024
Gazeteci Ardıl Batmaz’ın darp davasına devam edildi

Elazığ'da eski bakanlar Süleyman Soylu ve Murat Kurum’un önünde gazeteci Ardıl Batmaz’ı darp eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın koruma polisi Ömer Faruk Taş hakkında, “basit yaralama” suçundan açılan davanın duruşmasında mahkeme, Şerifoğulları’nın azmettirici olarak dosyaya eklenmesinin reddine karar verdi.

Haber takibi yapan gazeteci Ardıl Batmaz’ı, 26 Nisan 2022'de eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un önünde darp eden Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın koruma polisi Ö.F.T. hakkında “basit yaralama” suçlamasıyla açılan davanın üçüncü duruşması, bugün (22 Şubat 2024) Elazığ 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yaklaşık bir buçuk saatlik gecikmeyle başlayan duruşmaya Batmaz, avukatı Kader Arat ile Zilan Şan katılırken sanık polis Ömer Faruk Taş duruşmada hazır bulunmadı.

Duruşmada söz alan avukat Zilan Şan ile Kader Arat, hazırlanan yeni bilirkişi raporunda Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın "alın şu çakalı" diyerek Batmaz'ın darp edilmesinin azmettiricisi olduğunu ve dosyaya sanık sıfatıyla eklenmesi gerektiğini söyledi. Batmaz'ı darp eden ancak kimlik tespiti yapılmayan "şahıs 5” kodlu kişinin de kimlik tespitinin yapılarak dosyaya eklenmesini talep eden avukatlar, ayrıca suçlamalar arasına iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçunun eklenmesini de istedi.

İlgili kolluğa müzakere yazılarak "şahıs 5" olarak kodlanan kişinin kimliğinin tespit edilmesi talebini kabul eden mahkeme, iş ve çalışma hürriyetinin ihlali suçunun eklenmesi talebini ise hükümle birlikte değerlendirmeye karar verdi.

Yeni bilirkişi raporu doğrultusunda Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın dosyaya sanık olarak eklenmesi talebi ise reddedildi. Bir sonraki duruşma 27 Haziran’a ertelendi.

Kaynak:https://www.mlsaturkey.com/tr/gazeteci-ardil-batmazin-darp-davasi-mahkeme-belediye-baskanini-dava-disinda-birakti