Gazeteci Arı'ya ceza istendi

25 Ekim 2023
Gazeteci Arı'ya ceza istendi

"Deniz manzaralı araziyi Varank'ın kuzeni kaptı" haberi nedeniyle gazeteci İsmail Arı'nın cezalandırılması istendi.

BirGün gazetesi muhabiri İsmail Arı'nın, Emlak Konut'un Bodrum'da deniz manzaralı arazi için düzenlediği ihaleyi Eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve AKP Bursa Milletvekili Mustafa Varank'ın kuzeninin aldığını yazdığı, “Deniz manzaralı araziyi Varank’ın ‘kuzeni’ kaptı” başlıklı haberi gerekçesiyle yargılandığı davanın üçüncü duruşması 24 Ekim tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. "Kamu görevlisine hakaret" suçlamasıyla yargılanan gazeteci Arı'nın katılmadığı duruşmada Varank'ın avukatı Erem Gençer hazır bulundu.

Esasa ilişkin görüşünü açıklayan savcı, yazı başlığı ve içeriğinin kamuoyunca okunması durumunda ‘usulsüz ihale işlemi yapıldığı inancının oluşmasına sebebiyet verdiğini’, haberde ‘görevin kötüye kullanıldığı ve ihaleye fesat karıştırıldığına dair algı oluşturmaya çalışıldığını’  savundu.

Haber nedeniyle eski Bakan Varank'ın "rencide" olduğunun anlaşıldığını da belirten savcı, "Sanayi ve Teknoloji Bakanı AKP'li Mustafa Varank'ın akrabası kamudan bir ihale daha aldı'', "Merkez Ankara projesi için düzenlediği ihaleyi de yine Varank'ın kuzeni Sedat Varank almıştı", "araziyi kaptı" şeklindeki sözlerin ‘basın özgürlüğü sınırlarını aşarak hakaret amacıyla söylendiğini’ ifade etti ve hakaret suçunun yasal unsurlarının somut olarak oluştuğunu belirtti.

"Kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçunun zincirleme şekilde işlendiğini savunan savcı, gazeteci Arı'nın cezalandırılmasını talep etti.

Avukat Erem Gençer'in savcının esas hakkındaki görüşüne katıldığını belirtmesinin ardından mahkeme, duruşmayı 28 Kasım saat 09.35'e erteledi.

Kaynak:https://www.mlsaturkey.com/tr/savciya-goere-varank-rencide-oldu-gazeteci-ariya-ceza-istendi