​​​​​​​Gazeteci Avşar’a açılan 250 bin TL’lik tazminat davası reddedildi

08 Ocak 2024
​​​​​​​Gazeteci Avşar’a açılan 250 bin TL’lik tazminat davası reddedildi

Gazeteci Seyhan Avşar hakkında Kıbrıs’ta öldürülen kumarhane işletmecisi Halil Falyalı ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim’in ortaklığını konu alan haberi nedeniyle açılan 250 bin TL’lik manevi tazminat davasının bugün görülen duruşmasında, davanın reddine karar verildi.

Avşar’ın, 14 Mart 2023 tarihinde Halk TV’nin internet sitesinde kaleme aldığı yazıda, Falyalı’nın Türkiye’de arandığı dönemde üst düzey bürokraside görev alan kişilerin yakınlarıyla şirket kurduğunu ve bu isimler arasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Maksut Serim’in Dışişleri Bakan Yardımcısı olan oğlu Yasin Ekrem Serim’in de bulunduğunu iddia etti. Bu yazı üzerine Serim’in şikayetiyle açılan Avşar’a tazminat davası açıldı.

Davanın ikinci duruşması, bugün Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmanın görüldüğü saatlerde yaptığı haberler nedeniyle açılan bir soruşturma kapsamında İstanbul Adliyesi’nde ifade veren Avşar, duruşmaya katılmadı. Avukatı Buse Dağdeviren’in hazır bulunduğu duruşmada, Serim’in avukatı e-duruşma ile katıldı.

Serim’in avukatı Muhammed Kerim Karadağ, beyanında Avşar’ın, “habercilik etiğine aykırı davrandığını” savundu. Karadağ’ın habere konu durumun müvekkili Serim’in bakan yardımcısı olduğu dönemden önceye ait olduğunu söyledi.

‘BAKAN YARDIMCISIYKEN ŞİRKET ORTAĞIYDI’

Daha sonra savunma yapan Avşar’ın avukatı Buse Dağdeviren, KKTC Resmi Kabz Memurluğu ve Mukayyıtlık Dairesi tarafından düzenlenen ve habere konu olan belgeyi anımsatarak, “Bu belgeye göre, Halil Falyalı hakkında yakalama kararı varken bir şirkette hissedar olduğu anlaşılmaktadır. Davacı olan kişi, o zaman da Dışişleri Bakan Yardımcısı’dır. Yakalama kararının olduğunu bilmeyecek durumda değildir” ifadelerini kullandı.

Beyanların ardından hâkim gerekçenin daha sonra açıklanması noktasında davanın reddine karar verdi.

ÜÇ ORTAKLI ŞİRKETİN BİR ORTAĞI FALYALI’YDI

Avşar’ın “Bir mafya liderinin Saray’a uzanan ilişkisi” başlıklı yazısında, 22 Aralık 2020’de kurulan Northern Assocıates Tradıng Limited (Kuzey Ortakları Şirketi) isimli şirketin Falyalı dışındaki iki ortağına ilişkin bilgiler yer alıyordu. Şirketin ortaklardan birinin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Maksut Serim’in Dışişleri Bakan Yardımcısı olan oğlu Yasin Ekrem Serim, üçüncü ortağın da Maksut Serim’in bir şirkette yönetici olan oğlu Halil İbrahim Serim olduğu aktarılıyordu.

Haberin yayınlandığı tarih olan 14 Mart 2023 günü Yasin Ekrem Serim, avukatı aracılığıyla Avşar ve Halk TV yöneticisi Süleyman Özen hakkında şikâyetçi oldu. Bakan Yardımcısı Semir, kendisi hakkında bilgiler içeren haberle avukatı aracılığıyla sunduğu dilekçede, “iğrenç iftira ve iddialar, kamu görevi yerine getiren müvekkilimin itibarını kamuoyu nezdinde zedelediği, ona duyulan güveni önemli nitelikte etkilemekte olduğu” iddialarını dile getirdi. Bu kapsamda 250 bin TL tazminat talebinde bulundu.

Kaynak:https://www.mlsaturkey.com/tr/gazeteci-avsara-acilan-250-bin-tllik-tazminat-davasi-reddedildi