Gazeteci Demir’in davasında gizli tanığın dinlenmesine karar verildi

25 Ekim 2023
Gazeteci Demir’in davasında gizli tanığın dinlenmesine karar verildi

Suriye’de süren savaş sırasında çektiği fotoğraflar nedeniyle hakkında dava açılan gazeteci Hayri Demir’in yeniden yargılandığı davanın duruşmasında mahkeme, aleyhte beyanlarda bulunan “Ulaş” isimli gizli tanığın dinlenmesine hükmetti.

Gazeteci Hayri Demir’in Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22. Ceza Dairesi’nin bozma kararı sonrası “örgüt üyeliği” ile “örgüt propagandası” suçlamasıyla yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşması görüldü. Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Demir ve avukatı Nuray Özdoğan hazır bulundu.

İstinaf mahkemesinin bozma ilamına karşı beyanda bulunan Demir, karara gerekçe yapılan yazılarının 2014 yılına ait olduğunu ve Basın Kanunu kapsamında dava açılma süresinin aşıldığını söyledi. Söz konusu haber içeriklerine soruşturma ve kovuşturma aşamasında da yer verilmediğini anımsatan Demir, haberlerde kişisel bir yorum olmadığını, dolayısıyla atılı suçlamaya gerekçe yapılamayacağını belirtti.

Demir, dosyaya yeni gelen soruşturma evrakını inceleyerek, beyanda bulunmak için süre talebinde bulundu. Demir’in avukatı Nuray Özdoğan da haber içeriklerinin dosyada mevcut olmadığını söyledi.

Beyanların ardından ara kararını açıklayan mahkeme, dosyaya eklenen soruşturma ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazılarak, devam eden bu soruşturmanın karara bağlanarak, mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Ayrıca soruşturma kapsamında aleyhte beyanlarda bulunan “Ulaş” isimli gizli tanığın bir sonraki celse dinlenilmek üzere hazır edilmesine karar verildi.

Davanın bir sonraki duruşması 24 Ocak 2024 günü saat 11.30’a ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Bir dönem Suriye iç savaşını 2015 yılında yerinden takip eden Demir hakkında, Suriye’de çektiği fotoğraf ve video içeriklerinin bulunduğu hafıza kartlarının evinden çalındıktan sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne ulaştırılması üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nca soruşturma başlatılmıştı.

Demir, soruşturma kapsamında, 16 Mart 2017’de, Ankara’daki evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmış ve Ankara Emniyet Müdürlüğü tarafından “gözaltı merkezi” olarak kullanılan kapalı spor salonunda sekiz gün boyunca tutulmuştu. 24 Mart 2017’de savcılığa sevk edilen Demir, tutuklanma talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği’nce yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

Soruşturma sonunda Demir hakkında “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarından dava açıldı. 28 Şubat 2016’da Demir’in evine giren hırsız tarafından çalınan ve daha sonra Emniyete ulaştırıldığı ortaya çıkan hafıza kartındaki görüntü ve fotoğraflar, Demir’in sosyal medya paylaşımlarının yanı sıra eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yaptığı röportaj ve röportaja ilişkin fotoğrafı paylaşması da davada delil olarak sunuldu.

Dava, 21 Aralık 2022 günü görülen duruşmada karara bağlandı. Demir’e “örgüt üyeliği” suçlamasından beraat kararı verildi. Ancak, bir belgesel içeriğiyle ilgili haber ve bir şarkıya ait klip “örgüt propagandası yapmak” suçlamasına gerekçe yapılarak 1 yıl 21 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Kararın istinaf edildiği Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22. Ceza Dairesi, 14 Mart 2023’te “örgüt üyeliği” suçundan verilen beraat kararını, Demir hakkında 2023 yılında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “örgüt üyeliği” suçlamasıyla başlatılan soruşturmanın, incelemeye konu olan dosya ile birleştirilerek görülmesinde hukuki gereklilik bulunduğunu belirterek bozdu. Aynı şekilde “örgüt propagandası” suçlamasıyla verilen hapis cezasının da “zincirleme suç hükümleri uygulanarak yarı oranında artırıma gidilmesi” kararıyla bozuldu.

Bozma kararı sonrası yeniden yargılamaya 5 Temmuz 2023 tarihinde görülen ilk duruşma ile başlandı.

Kaynak:https://www.mlsaturkey.com/tr/gazeteci-demirin-davasinda-gizli-tanigin-dinlenmesine-karar-verildi