Gazeteci Kaya'nın yargılandığı dava görüldü

11 Ocak 2024
Gazeteci Kaya'nın yargılandığı dava görüldü

Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil şikâyetiyle gazeteci Yağmur Kaya hakkında açılan davada sona yaklaşılıyor. Gazetecinin söyleşi yaptığı İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in dinlenmesinden vazgeçildi; dosya esasa ilişkin görüş hazırlaması için savcıya gönderildi.  

Savunmanlığını Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin (MLSA) üstlendiği gazeteci Kaya’nın İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Keskin ile yaptığı söyleşi gerekçe gösterilerek "terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” iddiasıyla açılan davanın altıncı duruşması Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Artı Gerçek’te, 20 Ağustos 2020 tarihinde yayımlanan "Eren Keskin: Hâkim ve savcılar devlet görevlisini tecavüz suçundan tutuklamaya korkuyor" başlıklı söyleşi üzerine Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Musa Çitil şikâyetiyle açılan davanın duruşmasına Kaya katılmazken avukatı Emine Özhasar hazır bulundu.

Avukat Özhasar'ın İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin duruşma salonundan Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldığı davanın önceki duruşmalarında söyleşi gerekçesiyle Keskin'in tanık olarak dinlenmesine karar verilmişti.

Altıncı duruşmada ise Eren Keskin'in beyanlarının tespit edilemediği ve beyanlarının tek başına esasa etkili olmayacağı belirtildi. Yargılamanın sürüncemede kaldığı gerekçesiyle de Keskin'in tanıklığından vazgeçilmesine karar verildi.

Esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verilen davada bir sonraki duruşma 27 Şubat saat 11.30'da görülecek.

Kaynak:https://www.mlsaturkey.com/tr/gazeteci-kayanin-yargilandigi-davada-eren-keskinin-tanikligindan-vazgecildi