Gazeteci Onur Öncü beraat etti

01 Temmuz 2024
Gazeteci Onur Öncü beraat etti

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, ‘Yeşil Sol Parti’ye verilen oyların MHP’ye yazıldığı’ yönündeki iddiayı paylaştığı için "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasıyla yargılanan gazeteci Öncü'nün ilk duruşmada beraatine karar verildi.

Gazeteci Onur Öncü, 14 Mart 2023 tarihindeki genel seçimlerin ardından oy sayımında yaşanan usulsüzlük iddialarına ilişkin "Hakkari, Diyarbakır ve Urfa'da çeşitli sandıklarda Yeşil Sol Parti'ye verilen oylar da MHP'ye yazılmış, MHP oyları çalarak kendisini yüzde 10'a kadar getirmiş. Bu arada Hakkari'de oy hırsızlığına karşı YSP demokrasi nöbeti başlattı." paylaşımını yaptı.

Bu paylaşım gerekçe gösterilerek Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 2020 yılında iptal ettiği polise "sanal devriye" yetkisi veren uygulama ile Öncü hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturma sonucunda “Sansür Yasası” olarak adlandırılan, Türk Ceza Kanunu’nun 217/A maddesi uyarınca “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamasıyla Öncü hakkında açılan davanın ilk duruşması Küçükçekmece 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Savunmanlığını MLSA’nın üstlendiği gazeteci Onur Öncü avukatı Fatih Aydın ile duruşmada hazır bulundu.

Savunmasına başlayan Öncü, "Emniyet ifadesinde de belirtmiştim. Kastım yanıltıcı bilgiyi yaymak değildi, bir gazetecinin paylaşımını alıntılayarak durum aktarımı yaptım. Bu bilgi üzerinden yorumumda seçim usulsüzlüğü iddialarına ilişkin Yeşil Sol Parti’nin Hakkari'de başlattığı nöbete de yer verdim. Ben o tarihlerde İstanbul'daydım. Suçlamayı kabul etmiyorum, beraatimi talep ediyorum" dedi.

Müvekkili Öncü’nün gazeteci olduğunun kamuoyu tarafından bilindiğini söyleyen avukat Fatih Aydın da emniyet ifadesinden sonra kovuşturmaya yer yok kararı beklediklerini belirtti. İddianamede Öncü'nün attığı tweetin tarihinin de yanlış yazıldığını ifade eden Aydın şöyle devam etti: "TCK 217/A maddesinden Bitlis'te bir gazeteci yargılandı ve ceza aldı. Daha sonra ceza Yargıtay'da bozuldu. Bozma kararında, mahkeme açık şekilde tehlikeyi açıklamak zorunda deniyor. İddianame savcısı da somut tehlikeyi açıklamak zorunda. Müvekkilin attığı tweetten dolayı bir tane olay çıkmamış, somut tehlike oluşmamıştır. Paylaşım basın özgürlüğü kapsamındadır."

Esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, paylaşılan bilgiden kaynaklı 'toplumun dirlik ve düzeni açısından somut tehlike hali yaratacak koşullar oluştuğuna ilişkin delil elde edilemediği' gerekçesiyle gazeteci Öncü'nün beraatine karar verilmesini talep etti.

Karar için verilen aranın ardından mahkeme, savcının görüşü doğrultusunda gazeteci Onur Öncü'nün "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" suçlamasından beraatine karar verdi.

Kaynak:https://www.mlsaturkey.com/tr/gazeteci-onur-oencu-dezenformasyon-suclamasindan-beraat-etti