Yıldız Tar hakkında açılan soruşturmada takipsizlik

20 Şubat 2024
Yıldız Tar hakkında açılan soruşturmada takipsizlik

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 22 Ocak 2024'te gazeteci Yıldız Tar hakkında, "Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme" iddiasıyla açılan soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Savunmanlığını MLSA'nın yaptığı Tar, Artı Gerçek haber sitesinde yayımlanan "Şöhret olmak isteyen hâkim ve savcılar memleketi" başlıklı köşe yazısında, Diyarbakır'da 18 gazetecinin yargılandığı davadaki savcı ve hakimin tayin haberini paylaşan beş gazetecinin gözaltına alındığı soruşturmayı yürüten Savcı Ö.F.K'nin ismini yazmıştı.

Savcılık, Tar'ın gazetecilik faaliyeti kapsamında hareket ettiğini, köşe yazısının içeriğinin basın hürriyeti çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Yapılan soruşturma sonucunda, benzer olaylarla ilgili Yargıtay kararlarına da atıfta bulunularak, Tar'ın eyleminin gazetecilik faaliyeti olarak değerlendirildiği ifade edildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Diyarbakır'da 18 gazetecinin iddianamesini hazırlayan savcı ve yargılamayı yapan hakimin tayinine dair Hâkim ve Savcılar Kurulu kararnamesini paylaşan gazetecilere yönelik soruşturma, 25 Temmuz 2023'te Ankara, İzmir ve İstanbul'da yapılan ev baskınlarıyla başlamıştı. Gazeteciler Sibel Yükler, Evrim Kepenek, Fırat Can Arslan, Delal Akyüz ve Evrim Deniz gözaltına alınmış, evlerindeki telefon ve bilgisayarlara el konulmuştu.

Arslan, "terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek" iddiasıyla  1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargıladığı davadan 31 Ekim 2023’te beraat etti. Ancak bu sürede 100 gün hücrede tutuldu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Yükler ve Mezopotamya Ajansı (MA) İmtiyaz Sahibi Ferhat Çelik hakkında, “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” iddiasıyla başlattığı soruşturmayı 11 Kasım 2023’te tamamlayarak, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

Soruşturma dosyaları ayrılan gazeteciler Evrim Deniz, Evrim Kepenek ve Delal Akyüz hakkında da takipsizlik kararı verildi. Sibel Yükler ve Ferhat Çelik hakkında ise takipsizlik kararı verilmişti. Evrim Deniz, Evrim Kepenek ve Delal Akyüz hakkında da takipsizlik kararı çıktı.

Kaynak:https://www.mlsaturkey.com/tr/yildiz-tar-hakkinda-hedef-goesterme-suclamasiyla-acilan-sorusturmada-takipsizlik