DFG 2023 YILI NİSAN AYI GAZETECİLERE YÖNELİK HAK İHLALLERİ RAPORU

DFG 2023 YILI NİSAN AYI GAZETECİLERE YÖNELİK HAK İHLALLERİ RAPORU

DEĞERLENDİRME

Türkiye, tarihinin en önemli seçimlerine giderken; medyadan savunmaya, sanattan siyasete kadar birçok alanda baskının dozajı arttı. Ülke; düşünce ve ifade özgürlüğünün, haber alma hakkının ve basın özgürlüğünün her geçen gün silikleştiği çorak bir çöle döndürülmeye çalışılıyor adeta.

Sadece bizlerin hazırladığı bölgesel raporlar değil, birçok uluslararası basın meslek kurumunun raporlarında da ne yazık ki Türkiye’deki basın özgürlüğü meselesi evrensel bir boyut kazanarak aşağı doğru hızla gerilemektedir. Bu gerilemenin önlenebilmesinin yegane yolu, gazetecilere dönük gözaltı, tutuklama, şiddet ve sansürden vazgeçmektir, dijital mecralarda toplumsal muhalefete alan açmaktır.

Ülkenin basın karnesini sayısal verilerden değil nitelikli hak ve özgürlüklerle ölçmek istiyoruz artık.

Basın ve ifade özgürlüğünden sıkça bahsettiğimiz Nisan ayını da yine önceki aylar gibi gazetecilere dönük baskılarla geçirdik. Yalnızca dışarıda olan gazeteciler değil ‘sakıncalı’ diye tutuklanan gazeteciler benzer baskılarla bir de hapishanede mücadele etmek durumunda kalıyor.

Tutuklu gazeteci Neşe Toprak’ın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla JINNEWS için Jîna Emînî’nin resmini çizdiği tülbendi ve yazdığı mektubuna cezaevi idaresi tarafından “sakıncalı” denilerek el konuldu. Tutuklu Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ceylan Şahinli’ye, beş yıl önceki eylem ve sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” suçlaması ile açılan davada, gazetecilerin duruşmayı izlemesi mübaşir tarafından engellendi.

Gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklama durumu kimi zaman ‘kaybettirme’ boyutuna gelebiliyor. Gazeteci Serdar Akinan sabah erken saatlerde gözaltına alındı. Akinan’dan günün birkaç saati ne ailesi ne de avukatları haber alabildi. Daha sonra Akinan’ın gözaltında olduğunu doğrulayan emniyet, savcılık ifadesinin ardından gece saatlerinde gazeteciyi serbest bıraktı.

25 Nisan’da Diyarbakır merkezli yapılan soruşturma kapsamında Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Abdurrahman Gök, ajans muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Osman Akın, haftalık Kürtçe yayın yapan Xwebûn gazetesinin İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, JINNEWS muhabiri Beritan Canözer, gazeteciler Mehmet Yalçın, Salih Keleş, Mikail Barut ve Remzi Akkaya gözaltına alındı. Gazeteciler Beritan Canözer, Mehmet Şah Oruç, Abdurrahman Gök, Mikail Barut ve Remzi Akkaya, “örgüt üyeliği” suçlamasıyla sevk edildikleri mahkemece, tanık beyanından ibaret olan dosyada "kuvvetli suç şüphesiyle" tutuklandı.

29 Nisan’da Ankara merkezli bir soruşturma gerekçe gösterilerek bazı kentlerde evlere baskın düzenlendi. Baskınlarda aralarından Mezopotamya Ajansı editörü Sedat Yılmaz ve DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu’nun bulunduğu birçok kişi gözaltına alındı.

29 Nisan’da gazetecilerin gözaltına alınıp tutuklanmasına Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde açıklama yaparak tepki gösteren gazeteciler; Pınar Gayıp, Zeynep Kuray, Eylem Nazlıer, Serpil Ünal, Esra Soybir ve Yadigar Aygün gözaltına alındı. Bu esnada görüntü almak isteyen çok sayıda gazeteci ise polis tarafından şiddet uygulanarak çemberin dışına atıldı, karşı koymak isteyen kimi gazeteciler ise polis tarafından fiziki saldırıya uğradı. Gazeteciler, sonraki gün İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri ardından serbest bırakıldı.

Ne bu birbirini takip eden gözaltı ve tutuklama dalgası ne de ekipmanlara el koymak, gazetecilerin özellikle de özgür basın çalışanlarının gerçekleri yazmasına hiçbir şekilde engel olmayacaktır. Bizler şartlar ne olursa olsun her koşulda, basın ve ifade özgürlüğünü, toplumun haber alma hakkını ve hakikatleri savunmaktan geri durmayacağız.